Video marketing w e-commerce. Czy warto?

Żyjemy w świecie, w którym obrazy dominują nad tekstem. Liczy się szybkość przekazywania informacji oraz ich zwięzłość. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się dynamiczne filmy, które w prosty, ale nie nachalny sposób pokazują produkt lub usługę. Filmy edukują, pobudzają odbiorcę do skupienia uwagi i przekazują treści, które trudno ująć w innej formie. Odbiorcy z przyjemnością i zaangażowaniem oglądają filmy i często jest to dla nich impuls do podjęcia decyzji zakupowej.

Video marketing wymaga przede wszystkim przemyślanej strategii i dobrego pomysłu, który często zadecyduje o sukcesie lub porażce Twojej kampanii reklamowej. Dzisiejsza technologia pozwala na tworzenie treści video niemal w każdym miejscu i każdej sytuacji. Wystarczy mieć dobry pomysł, wyjąć telefon i nagrać film, który może stać się Twoją reklamą. Aktualnie obserwujemy ogromny trend na format Reels oraz TikToki. Nie wystarczy jednak, że nagrasz dowolny film stworzony pod te media i udostępnisz w różnych kanałach. Aby Twoje video wygenerowało rekordowe zasięgi, musisz mieć dobry pomysł i strategię, którymi zaskoczysz odbiorcę. Warto też śledzić aktualnie panujące trendy i do nich dostosowywać treści video. Krótkie, dynamiczne filmy, w których inspirujesz czy edukujesz odbiorcę, mają szansę na wygenerowanie ogromnych zasięgów organicznych.  Filmy są bardzo ważnym elementem marketingu i żaden właściciel biznesu nie powinien ich pomijać w swojej strategii rozwoju.

Jak sklepy internetowe mogą wykorzystać video marketing?

Każdy biznes jest specyficzny i nastawiony na określoną grupę odbiorców. Nie ma jednej dobrej strategii dla wszystkich, dlatego warto ją zaplanować tak, aby jak najlepiej trafić z przekazem do grupy odbiorców. Ważny jest wybór formatów i kanałów dystrybucji, a te z kolei zależą od celów biznesowych i założonych efektów. Video marketing można wykorzystać w celach informacyjnych, reklamowych, edukacyjnych,  a także do komunikacji z Twoim klientem. Inną funkcję będą pełniły krótkie, dynamiczne filmy na TikToku czy Reels, inną na Stories, a w jeszcze inny sposób możesz wykorzystać YouTube. Pamiętaj, aby nie powielać treści video na wszystkich kanałach! Jeśli nie masz pomysłu na dostosowanie video do każdego z mediów, lepiej jest ograniczyć swoje działania np. tylko do Instagrama lub Facebooka i tworzyć tam wartościowe treści, niż być wszędzie, ale bez pomysłu. Brak planu to stracony czas i pieniądze!

W Medializer sugerujemy klientom, aby format Stories zagospodarowali na codzienne relację, opowiedzieli o tym, co się dzieje w ich sklepie. Nowa kolekcja? Promocja? Pokaż to na Stories! Chcesz wpasować się w trendy i „pobawić się” ciekawym, dynamicznym montażem? Stwórz TikToka! Chcesz inspirować lub edukować? Wybierz Reels. Najważniejsza zasada to NIE PRZYNUDZAJ! Dynamika, jakość i pomysł Twoich filmów mają kluczowe znaczenie. Zdecydowanie odradzamy publikowanie statycznych zdjęć na Stories, byle, żeby się tam pojawić. Wątpliwe, czy Twoi klienci je przeklikają, bo wiedzą, że chcesz im coś sprzedać.

Coraz większą popularnością cieszą się reklamy, które nie wyglądają jak reklamy. Zastanów się, czy w ostatnim czasie widziałeś jakąś reklamę na TikToku? Prawdopodobnie odpowiesz, że nie. A ja zapewniam Cię, że tak. To medium wyjątkowo dobrze „ukrywa” informację, że dany materiał to reklama płatna, dzięki czemu odbiorcy chętniej przeglądają publikowane treści.

Internet służy nie tylko do rozrywki. Klienci bardzo często szukają tam informacji. Wtedy warto zaproponować im ciekawy film, z którego mogą pozyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadząc sklep internetowy, możesz  w ciekawy sposób zaprezentować swoje produkty. Film oddaje wiele właściwości produktu, które są istotne, ale nie da się ich oddać w opisie parametrów lub na zdjęciach. W branży fashion to idealny sposób na pokazanie ubrań i dodatków na modelce lub modelu. Dzięki temu klient może dokładniej poznać najważniejsze cechy i zalety ubrań, które sprzedajesz.

Chcąc stworzyć trwałą więź ze swoimi klientami, warto zaprosić ich do wirtualnego odwiedzenia Twojej firmy. Film pokazujący wnętrza Twojego sklepu oraz Twoich  pracowników sprawi, że klienci poczują się tak,  jakby robili zakupy w Twoim butiku, a nie w sieci. To zwykle wpływa pozytywnie na decyzje zakupowe klientów, stwarza poczucie przywiązania do Twojego sklepu i Twojej marki.


Zobacz również: Elementy graficzne, które wyróżnią sklep na tle konkurencji. Logo, fonty i kolory firmowe


Płatne działania z zakresu video marketingu

Dobre video może bardzo szeroko dotrzeć do Twoich odbiorców organicznie. Jeśli tak się nie stanie, warto jeszcze wypromować je za pomocą reklamy.

Płatne kampanie reklamowe możesz przeprowadzać przy pomocy Facebook Ads, Google Ads (You Tube) oraz od niedawna w Polsce, również na TikToku! Dzięki tym narzędziom możesz zawęzić grupę docelową, a co za tym idzie trafić ze swoją kampanią do osób najbardziej zainteresowanych Twoim produktem. W zależności od umiejscowienia i formatu reklamy, reklamodawca płaci za określoną ilość wyświetleń filmu lub czas oglądania, dzięki czemu koszty kampanii są odpowiednio zoptymalizowane. Kampanie video mogą mieć różne cele. Dla Ciebie, jako właściciela firmy, najważniejsze są efekty sprzedażowe. Nie zapominaj jednak o lejku marketingowym! Video marketing to doskonały sposób na budowanie rozpoznawalności marki czy tzw. „social proof”, które zwiększa zaufanie do Twojej firmy. Zatrzymanie uwagi odbiorcy jest niezwykle trudne, jesteśmy przebodźcowani treściami, które codziennie otrzymujemy. Tworząc treści w internecie, masz zaledwie 3 sekundy(!), aby zaciekawić klienta. W kampaniach Meta (Facebook, Instagram) video to  jedyny sposób na stworzenie grup remarketingowych z osób, które tylko zobaczyły Twoje reklamy, ale nie dokonały żadnej akcji. Przecież jeśli twój odbiorca wyświetli np. 85% Twojego filmu, to znaczy, że go zaciekawiłeś! A złapanie uwagi odbiorcy to pierwszy krok na jego ścieżce zakupowej!

Video marketing we współczesnym świecie e-commerce jest koniecznością, ale nie może powstawać w sposób przypadkowy. Planowanie i odpowiednia strategia są równie ważne co „otwarta głowa” i szybka reakcja na panujące trendy.

Typy filmów video wykorzystywanych w e-commerce

Jest kilka typów filmów video, które można wykorzystać w swojej strategii e-commerce. Każdy z nich jest specyficzny i pokazuje nieco inną perspektywę, ale to jeden z warunków utrzymania uwagi odbiorców. Ludzie są często ciekawi, jak wygląda biznes od środka i poznając jego tajniki, przekonują się do produktu. Ważny jest również element zaskoczenia, coś, czego nikt się nie spodziewa. Przyciągnięcie uwagi odbiorców jest pierwszym krokiem do sukcesu. Można to zrobić na różne sposoby, na przykład prezentując film pokazujący produkcję Twojego produktu. Dzięki niemu potencjalni klienci widzą, w jakich warunkach powstaje końcowy produkt i dostają od przedsiębiorcy sygnał, że nie ma on nic do ukrycia. Często warunki i sposób produkcji są ważnym elementem decyzji zakupowej. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i nie chcą kupować ubrań, które powstają w firmach wykorzystujących niewolniczą pracę, lub nieprzestrzegających zasad dbania o środowisko. Warto przekonać odbiorców o swojej uczciwości i etycznym zachowaniu.

Wielu ludzi lubi oglądać filmy zwane „unboxing”, czyli nagranie z rozpakowania paczki. Klienci lubią wiedzieć czego się spodziewać po zamówieniu, ale też chcą poczuć dreszczyk ekscytacji jeszcze przed otrzymaniem własnej paczki.

Ciekawą formą filmów są testy wytrzymałościowe, które pozwalają na sprawdzenie produktu przed jego zakupem. Wiele produktów jest w ten sposób testowane i nagrywane, czasami w bardzo zaskakujący sposób i w zupełnie niestandardowych warunkach. Takie filmy mają na celu przekonanie nieprzekonanych, bo jeśli dany produkt jest w stanie wytrzymać testy, to warto w niego zainwestować. W internetowym sklepie z odzieżą warto pokazać trwałość ubrań, zachowanie formy po wielu praniach i tym podobne.

Śmiech jest dobry na wszystko, dlatego czasami warto potraktować swoją kampanię z przymrużeniem oka. Parodia zostanie doceniona przez odbiorców jeśli jej charakter zostanie odpowiednio dobrany do grupy docelowej. Warto dobrze przemyśleć rodzaj żartów i wybrać te, które trafią do potencjalnych klientów. Inaczej będą wyglądały filmy dla nastolatków, a zupełnie inaczej dla dojrzałych kobiet.

Klienci bardzo często są ciekawi, jak wygląda biznes od zaplecza. W przypadku e-sklepu mają zwykle dostęp jedynie do zdjęć produktów, dlatego wielu chętnie obejrzy Twój film, który pokaże Twój produkt z każdej strony oraz jego funkcjonalność. W czasie wirtualnego spaceru klienci mogą zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym są obsługiwane ich zamówienia, a także poznać ludzi, którzy za nie odpowiadają. Pokaż, że w Twojej firmie panuje fajna atmosfera! W ten sposób możesz zbudować istotną więź z klientem.

E-sklep to nie tylko miejsce zakupów, to może być również źródło inspiracji. Filmy poradnikowe to doskonały sposób na przekonanie klientów do Twoich produktów. Na przykład w sklepie z odzieżą możesz nagrywać filmy, na których modelka pokazuje ubrania w różnych zestawieniach, dzięki czemu klientki zyskują pomysły na stylizacje i dostrzegają szersze zastosowanie sukienki czy bluzki. Nadchodzi sezon weselny? Pokaż na filmie modele sukienek idealnych na tę okazję!

Możesz również nagrywać filmy poradnikowe z różnymi trikami, dzięki którym w prosty sposób klientka zmieni swój wizerunek. Niewątpliwie takie filmy przyciągną uwagę szerokiego grona odbiorców, a jednocześnie skłonią do zakupów w Twoim sklepie.

Coraz częściej w sieci pojawiają się filmy porównawcze, na których dwa produkty z tej samej kategorii są ze sobą porównywane. To doskonałe rozwiązanie dla e-sklepu, gdzie jakość jest na pierwszym miejscu. Ważne, żeby podkreślić mocno atuty własnego produktu i wyeksponować jego wyjątkowość.

Dobrze przygotowane filmy cieszą się ogromną popularnością i jeśli nawet nie przynoszą natychmiastowych zysków, pozwalają budować zasięgi. Im większe grono potencjalnych klientów ogląda Twoje filmy, tym większa szansa, że część z nich stanie się pewnego dnia Twoimi klientami.


Może Cię zainteresować: Jak stworzyć strategię contentową dla sklepu internetowego?


Co zyskuje e-sklep dzięki video marketingowi?

Formaty  video w marketingu są coraz bardziej skuteczne i docierają do coraz szerszego grona odbiorców. Dzięki filmom wzrasta rozpoznawalność Twojej marki w sieci, odbiorcy kojarzą produkt z Twoim filmem. Im ciekawszy pomysł na scenariusz, tym więcej osób go obejrzy i będzie miało świadomość istnienia Twojej marki.

Interesujące treści są często udostępniane w social mediach, dzięki czemu wzrasta zainteresowanie e-sklepem i jego ofertą. Dotychczasowi klienci nie czują potrzeby poszukiwania czegoś nowego, a dodatkowo pojawiają się nowi potencjalni klienci zaciekawieni filmem. Jeśli będzie on odpowiednio zaplanowany, pociągnie za sobą zwiększenie ruchu na stronie, a w dalszej kolejności zwiększenie sprzedaży.

Video marketing to bardzo wygodna forma wypromowania nowego produktu, pokazanie jego największych zalet i stworzenie dowolnego przekazu w kilku kanałach komunikacji. Dzięki filmom możesz przekazać dowolne informacje i wykorzystać różne materiały, aby stworzyć przewagę nad konkurencją. Przemyślany i właściwie zrealizowany video marketing pozwala na pozycjonowanie firmy w sieci na dłuższy czas.

Czy warto?

Korzyści płynące z video marketingu są ogromne, wystarczy tylko dostrzec jego potencjał. Kreowanie swojego wizerunku poprzez filmy w sieci to wygodna i popularna forma promocji. Ruchome obrazy doskonale działają na emocje i odczucia odbiorców, kierując ich uwagę na określone treści. Dlatego nie może tu być mowy o przypadku. Dobry plan i jeszcze lepsza realizacja dają realne szanse na zwycięstwo w wyścigu o klienta. Żaden e-sklep nie powinien rezygnować z tej formy reklamy, bo stosunek kosztów do korzyści jest bardzo dobry.