Czy wiesz skąd brać zdjęcia produktów do sklepu internetowego?
Zdjęcia produktów są jednym z najważniejszych elementów strategii sprzedażowej w sklepie internetowym. To właśnie one wraz z opisem często decydują o tym, czy klient będzie zainteresowany towarem. Każdy sprzedawca powinien zdać sobie sprawę z tego, że pozyskiwanie fotografii wcale nie jest proste, ponieważ regulują to przepisy prawa. Zobacz, jak zadbać o legalną i efektowną oprawę graficzną oferowanych towarów.
Kiedy fotografie chronione są prawem autorskim?
Wielu sprzedawców za najłatwiejszą metodę pozyskiwania zdjęć uważa ich „pożyczanie” z innych aukcji internetowych lub e-sklepów. Trzeba zdać sobie jednak sprawę, że takie postępowanie jest nielegalne. Zgodnie z literą prawa autorskiego są one utworem fotograficznym, czyli chronią je osobiste i majątkowe prawa twórcy. Oznacza to, że może zarządzać nimi jedynie twórca zdjęć lub ten, kto zakupił je lub zlecił ich zrobienie wraz z przekazaniem praw majątkowych. W przypadku, gdy nie dysponujemy ani osobistymi, ani majątkowymi prawami do grafiki, przed jej wykorzystaniem koniecznie musimy uzyskać zgodę jej autora – bez względu na to czy fotografie są pobierane z witryn krajowych czy zagranicznych. Można natomiast w e-sklepie bez obaw posługiwać się zdjęciami otrzymanymi od producenta.
Czym grozi złamanie praw autorskich?
Twórca nie ma obowiązku informowania na swojej witrynie o zakazie kopiowania zdjęć. Złamanie osobistych i majątkowych praw autorskich w kontekście fotografii produktów zwykle wiąże się z upomnieniem przez ich prawowitego właściciela. W niektórych przypadkach może on także zażądać naprawy szkód lub zwrotu zysku, który osoba trzecia poniosła dzięki ich wykorzystaniu. W ekstremalnych sytuacjach sprawa może trafić do prokuratury – przedsiębiorcy wprowadzającemu odbiorów dzieła w błąd grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może także nakazać łamiącemu prawo zapłatę określonej sumy na rzecz Funduszu Promocji Twórczości lub ogłoszenie w wybranym medium stosownego orzeczenia na jego koszt. Autor zdjęć może zabiegać także o odszkodowanie przed sądem cywilnym w wysokości, która zadośćuczyni jego stracie.
Jak korzystać ze zdjęć z legalnych źródeł?
Fotografii ze stosownym zezwoleniem na wykorzystanie najłatwiej jest szukać na polskich lub zagranicznych stronach producentów. Dobrym pomysłem może być także poproszenie autora zdjęć o ich udostępnienie – dla części twórców umieszczenie ich dzieł w sieci może stać się skuteczną reklamą.
Właściciele sklepów internetowych mogą korzystać także z banków zdjęć, w których można kupić fotografie za niewielką opłatą. W Internecie warto poszukać miejsc, gdzie można pozyskiwać je za darmo. W tym przypadku przed pobraniem fotografii ważne jest wnikliwe zapoznanie się z regulaminem sklepu z fotografiami – nie każdy twórca sprzedając zdjęcie, w pełni przenosi prawa autorskie na nabywcę. Należy przede wszystkim sprawdzać oznaczenia zdjęć. Symbol CCO oznacza, że z fotografii możemy korzystać w nieograniczonym zakresie, a CC BY zmusza kupującego do oznaczenia jej nazwiskiem lub pseudonimem autora.