Czym różni się UX Design i UI Design? Wyjaśniamy

Co łączy aplikacje mobilne i webowe, samochody oraz budynki użyteczności publicznej? Wszystkie te rzeczy muszą być zaprojektowane pod kątem funkcjonalności oraz estetyki. Piękna fasada na nic, jeśli w budynku jest za mało toalet, brakuje windy dla osób z niepełnosprawnościami, korytarze to istny labirynt, a numeracja pomieszczeń jest nielogiczna. Tak samo jest ze sklepami internetowymi oraz aplikacjami na smartfony. I właśnie tymi kwestiami zajmują się UX Designerzy oraz UI Designerzy.

UX, czyli User Experience

User Experience Design to proces projektowania doświadczeń użytkowników. Co to znaczy? By powstał produkt (aplikacja webowa lub mobilna), trzeba zbadać, czego potrzebują ci, którzy będą go używać. UX Design zaczyna się od solidnego researchu. Czym kierują się użytkownicy? Jakie są ich potrzeby i oczekiwania? W jaki sposób chcą doświadczać obcowania z produktem? I najważniejsze – co zrobić, by produkt był prosty i intuicyjny, łatwy do używania bez szczegółowej i skomplikowanej instrukcji (w myśl zasady Don’t make me think)? 

Na czym polega UX Design?

UX Design to praca koncepcyjna. Tworzy się makiety witryn czy też aplikacji, bada się, jak czują się klienci wchodzący z nimi w interakcję. Sprawdzana jest czytelność, przejrzystość, łatwość obsługi, interaktywność produktu. UX Designer projektuje działanie aplikacji oraz testuje różne rozwiązania, by wprowadzić te, które sprawdzają się najlepiej. Musi mieć świadomość tego, jakie ograniczenia technologiczne dotyczą danej platformy. Od niego zależy funkcjonalność aplikacji, dlatego musi dogłębnie zrozumieć klientów. Wymaga to empatii, ciągłej pracy z testerami, a także zaprojektowania tzw. client personas – typowych użytkowników produktu. To także ciągła weryfikacja podjętych działań i tego, jak wpływają na doświadczenie klientów.


Przeczytaj również: Jak zadbać o obsługę klienta w e-sklepie? 5 kanałów komunikacji, o których musisz pamiętać


UX w praktyce

Na czym w praktyce polega praca UX Designera? Należy do niej projektowanie funkcji produktu, tworzenie architektury informacji, projektowanie interakcji, układu funkcjonalnego (a więc elementów interfejsu). To od niego zależy, gdzie będą dane przyciski, gdzie ma znajdować się menu, jak ma być skonstruowane, a gdzie ma być guzik „Powrót”. UX Designer tworzy także makiety i prototypy produktu, by sprawdzić jego użyteczność i funkcjonalność. 

UI, czyli User Interface

User Interface Design, to, jak sama nazwa skazuje, proces tworzenia wizualnej strony aplikacji czy też witryny. UI Designer odpowiada za to, jak będzie wyglądać ukończony produkt. Jego zadaniem jest nałożenie na pracę UX Designera kolorów, obrazów, kształtów i typografii. To psychologiczny aspekt projektu – jak ma on wyglądać, by budził pozytywne odczucia? W końcu wygląd to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę po wejściu na stronę czy też po uruchomieniu aplikacji. UI Designer powinien podczas pracy zadawać sobie pytanie: co chcesz osiągnąć poprzez projekt? Jakie wrażenie zrobić na użytkowniku? UI Design jest przede wszystkim tworzeniem wizualnej reprezentacji koncepcji UX Designera. Tworzy po to, by od razu było widać, jak używać danego produktu. Musi równoważyć estetykę z funkcjonalnością – nie zawsze to, co jest ładne, jest użyteczne.


Tego nie możesz przegapić! Sprawdź, jak zapobiegać duplikacji treści w sklepie internetowym


UI Design od strony praktycznej

UI Designer pracuje na makiecie stworzonej przez UX Designera. Nakłada na nią typografię, paletę kolorów, style, dba również o branding. To od niego zależą układ odstępów, pogrubienia, liczba widocznych elementów, wygląd ikon oraz dobór ilustracji i zdjęć. UI powinno wyraźnie pokazywać użytkownikowi, gdzie znajdzie dane informacje czy funkcje. Projekt powinien być oczywiście spójny, by interakcje z interfejsem były oczywiste i przewidywalne. To UI Designer dba o kontrast i wyróżnianie się odpowiednich elementów, tak by ścieżka użytkownika była jak najprostsza i najbardziej intuicyjna.

Co łączy UX i UI Design?

Niektórzy specjaliści traktują UX oraz UI Design jak osobne działy projektowania, które mają pewien wspólny obszar zainteresowań. Jest nim oczywiście klient – wszak to jego doświadczenia i sposób postrzegania produktu są projektowane. Według innych UI jest częścią UX Designu. Niezależnie od tego, jak patrzymy na te dwa rodzaje działalności projektowej, jedno jest pewne – żadna witryna internetowa ani aplikacja mobilna, która ma być atrakcyjna i funkcjonalna, nie obejdzie się bez współdziałania w obu tych dziedzinach.