Licznik likeów znika z części profili na Facebooku

Przycisk z łapką w górę jest znakiem rozpoznawczym Facebooka. Już niedługo zniknie jedna z jego funkcji. Portal właśnie wprowadza zmiany, które mają na celu wykluczenie licznika polubień z profili oficjalnych marek, osób publicznych i artystów. Dlaczego? Jest on niemiarodajny. Natomiast bez zmian będziemy mogli śledzić liczbę obserwatorów, która zazwyczaj przekracza ilości like'ów.

Polityka Facebooka dąży do tego, by zmaksymalizować zaangażowanie odbiorców w działanie profili. Dotyczy to zwłaszcza kont marek oraz osób publicznych. Zdaniem ekspertów liczba polubień na stronach nie odzwierciedla realnego zainteresowania ich treściami. Już od kilku miesięcy trwa zmniejszanie widoczności ogólnodostępnego licznika like'ów dostępnego pod postami. Co w zamian oferuje Facebook?

Jeśli nie „Lubię to!”, to co?

Wszystko zaczęło się od Instagrama. Na tym portalu liczniki polubień zostały ukryte już w 2019 r. Już niedługo to samo będzie działo się na publicznych profilach na Facebooku. Obecnie na portalu trwają testy, które mają doprowadzić do gruntownego przebudowania metod komunikacji. Zniknie informacja o liczbie like'ów przyznanych przez użytkowników konkretnemu profilowi. Twórcy portalu tłumaczą, że liczba obserwatorów jest ważniejsza niż ilość like'ów. Co więcej, liczba obserwatorów lepiej świadczy o ich zaangażowaniu.

To nie koniec zapowiadanych zmian

Facebook rozpoczyna teksty również innych funkcjonalności, które mają usprawnić korzystanie z portalu. Na tapet wzięty został m.in. system powiadomień. W fazie testów są również narzędzia pozwalające do przeprowadzania sesji Pytań i Odpowiedzi oraz funkcjonalności, mające ułatwić zaobserwowanie strony. Już niedługo łatwiej będzie też przejść pomiędzy profilem prywatnym i publicznym(np. firmowym), które są prowadzone przez tę samą osobę w obrębie serwisu.

Kogo obejmą zmiany? Na razie wszystkie nowe funkcjonalności są w fazie testów i dotyczą wybranych profili publicznych, Jeśli się sprawdzą, to innowacje obejmą wszystkie profile. O zmianach będziemy informować na bieżąco.