Nie tylko paczkomaty. Automaty do odbioru przesyłek staną w Żabce

Dawno nie byłeś na poczcie? Nic dziwnego. Paczkomaty są naprawdę wygodne i nie wymagają stania w kolekcje. Teraz automaty do odbioru przesyłek testuje Żabka. Być może już niedługo samoobsługowe systemy staną w osiedlowych sklepach. To kolejna cegiełka, która z pewnością przyczyni się do rozwoju polskiego rynku eCommerce.

Po zakupy i po paczkę – pomysł Żabki na rozładowanie kolejek

Odbieracie przesyłki w Żabce? Z pewnością. Punkty pocztowe w sklepach spożywczych cieszą się ogromną popularnością. Wystarczy tylko wspomnieć, że dotychczas zrealizowano w nich ponad 12 milionów usług związanych z nadaniem lub odbiorem przesyłek. Jednak być może już niedługo nadania i odbiory przesyłek przy kasie przejdą do przeszłości. Rewolucja zaczyna się w Poznaniu. W Żabce przy ul. Matyji stanęło pierwsze samoobsługowe urządzanie do odbioru przesyłek. Właśnie jest w fazie testów. Właściciele sieci deklarują, że automaty mogą stanąć w większości sklepów marki. Oznacza to, że może być ich nawet 5000.

Innowacyjny robot do obsługi przesyłek

Nowe urządzenie testowane w Żabce pozwoli na szybki odbiór przesyłek. Jest też dostosowane do nadawania zwrotów i realizowania nadań. Maszyna zajmuje mało miejsca – jest wbudowana w sklepowe półki. Co ważne, automat Żabki znacznie różni się od paczkomatu. Klient podchodzi do okienka z którego odbiera paczkę. Po wpisaniu zlecenia, robot odszukuje przesyłkę w niewidocznej dla klienta części urządzania  i wydaje ją adresatowi. Podobnie jest w przypadku nadania – wtedy robot umieszcza przesyłkę w odpowiednim miejscu wewnątrz maszyny. Za konstrukcję automatów z Żabki odpowiedzialna jest firma Retail Robotics.